Zdrowie psychiczne
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest tematem, który wymaga szczególnej uwagi i zaangażowania nas wszystkich. Z naszych danych wynika, że w 2023 roku ze świadczeń z zakresu zdrowia psychicznego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia skorzystało ponad 211 tysięcy osób poniżej 18 roku życia – to wzrost o połowę w porównaniu do 2020 roku. Co więcej, nakłady na świadczenia psychiatryczne wzrosły aż trzykrotnie, co pokazuje skalę problemu.
Dramaty, takie jak obecne powodzie na południu Polski, mogą dodatkowo wpływać na psychikę dzieci i młodzieży, zwiększając stres i poczucie niepewności. Warto zwrócić szczególną uwagę na ich stan emocjonalny w tym trudnym czasie.
Zacznę od bardzo ważnego komunikatu do dorosłych: bądźcie uważni na potrzeby swoich dzieci i dbajcie o relacje z najbliższymi, bo jeśli nie ma tego fundamentu, to niestety trudno będzie zauważyć alarmujące często sygnały, jeśli chodzi o zdrowie i funkcjonowanie dziecka– mówi doktor nauk medycznych Aleksandra Lewandowska.
Zachęcamy do obejrzenia nowego filmu na platformie zewnętrznej YouTube: Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny?
W filmie tym doktor nauk medycznych Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, dzieli się praktycznymi wskazówkami, jak rozpoznać kryzys psychiczny i jak skutecznie pomóc swojemu dziecku.
W filmie znajdziemy odpowiedź na kluczowe pytania pytania:
- Jak odróżnić kryzys psychiczny od typowych zachowań w okresie dojrzewania?
- Kiedy i gdzie szukać pomocy specjalistycznej?
- Na czym polega pomoc w „czterech zetkach”?
- Jak budować zdrowe relacje z dzieckiem, aby wspierać jego zdrowie psychiczne?
Gdzie szukać pomocy?
Pomoc psychiatryczna dla dzieci i młodzieży jest realizowana na trzech poziomach:
- I poziom: Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej – pierwsza linia wsparcia dla dzieci i rodziców.
- II poziom: Opieka dzienna lub ambulatoryjna w oddziałach dziennych lub poradniach zdrowia psychicznego.
- III poziom: Opieka szpitalna w stacjonarnych oddziałach psychiatrycznych.
Nie potrzebujesz skierowania!
Znajdź placówkę najbliżej Ciebie:
Sprawdź interaktywną mapę ośrodków pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży na stronie zewnętrznej pod linkiem: Mapa placówek
Dodatkowo:
Wiele informacji o rozpoznawaniu kryzysów i dostępnych formach pomocy znajdą Państwo również w naszym Poradniku Pacjenta Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym, dostępnym na stronie zewnętrznej Narodowego Funduszu Zdrowia.