KLAUZULA INFORMACYJNA

Irena Sendlerowa   Irena Sendlerowa

ŻYCIORYS

Urodziła się 15 lutego 1910 r. w Warszawie. Zmarła 12 maja 2008 r. w Warszawie.

W 1931 Irena wyszła za Mieczysława Sendlera. Po wojnie, wystąpiła o rozwód, aby w 1947 roku moc wyjść za mąż za Stefana Zgrzembskiego. Miała z nim trójkę dzieci: Janinę,  Andrzeja i Adama. Po śmierci Zgrzembskiego ponownie wyszła za mąż za Mieczysława Sendlera.

Dorastała w Otwocku. Dzięki praktykom medycznym jej ojca młoda Irena mogła poznać wielu ludzi, zwłaszcza że oprócz praktyki był również działaczem PPS. Zamieszkała następnie w Warszawie studiując język polski na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę podjęła po studiach – praktykowała w Obywatelskim Komitecie Pomocy Społecznej. Polska działaczka społeczna i charytatywna w czasie II wojny światowej kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom.

ODZNACZENIA

W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1983 r. zasadziła drzewko w Lesie Sprawiedliwych. W 1991 roku otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela. Prezydent RP odznaczył ją: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – 12 czerwca 1996,  Krzyżem Komandorskim z gwiazda Orderu Odrodzenia Polski – 7 listopada 2001, Orderem Orła Białego – 10 listopada 2003. Pod koniec 2006 r. podjęto starania o zgłoszenie kandydatury Ireny Sendlerowej do  pokojowej nagrody Nobla. 14 marca 2007 r. Senat RP przyjął uchwałę w sprawie uhonorowania działalności Ireny Sendlerowej i Rady Pomocy Żydom "Żegota" w tajnych strukturach Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej. 11 kwietnia 2007 r. Irena Sendlerowa odznaczona została Orderem Uśmiechu. 24 maja 2007 r. otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Stołecznego Warszawy, a w czerwcu 2007 r. wyróżnienie Honorowy Obywatel Miasta Tarczyna.

NADANIE IMIENIA

1 czerwca 2012 roku uroczyście zostało nadane szkole imię Ireny Sendlerowej. Gościem honorowym była Pani Zgrzembska - córka Ireny Sendlerowej. W uroczystości brali udział uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice, władze samorządowe, przedstawiciele kuratorium oświaty oraz przedstawiciele Kościoła.

Materiał opracowany przez:

Kaja Nowosielska