Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Patron

Irena Sendlerowa


ŻYCIORYS


Urodziła się 15 lutego 1910 r. w Warszawie. Zmarła 12 maja 2008 r. w Warszawie.

W 1931 roku Irena wyszła za Mieczysława Sendlera. Po wojnie, wystąpiła o rozwód, aby w 1947 roku móc wyjść za mąż za Stefana Zgrzembskiego. Miała z nim trójkę dzieci: Janinę,  Andrzeja i Adama. Po śmierci Zgrzembskiego ponownie wyszła za mąż za Mieczysława Sendlera.

Dorastała w Otwocku. Dzięki praktykom medycznym jej ojca młoda Irena mogła poznać wielu ludzi, a przyczyniła się do tego działalność ojca w PPS. Zamieszkała następnie w Warszawie studiując język polski na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę podjęła po studiach – praktykowała w Obywatelskim Komitecie Pomocy Społecznej.

Polska działaczka społeczna i charytatywna w czasie II wojny światowej kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom.


ODZNACZENIA


W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

W 1983 r. zasadziła drzewko w Lesie Sprawiedliwych. W 1991 roku otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela.

Prezydent RP odznaczył ją: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – 12 czerwca 1996,  Krzyżem Komandorskim z gwiazda Orderu Odrodzenia Polski – 7 listopada 2001, Orderem Orła Białego – 10 listopada 2003.

Pod koniec 2006 r. podjęto starania o zgłoszenie kandydatury Ireny Sendlerowej do  pokojowej nagrody Nobla.

14 marca 2007 r. Senat RP przyjął uchwałę w sprawie uhonorowania działalności Ireny Sendlerowej i Rady Pomocy Żydom "Żegota" w tajnych strukturach Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej.

11 kwietnia 2007 r. Irena Sendlerowa odznaczona została Orderem Uśmiechu.

24 maja 2007 r. otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Stołecznego Warszawy, a w czerwcu 2007 r. wyróżnienie Honorowy Obywatel Miasta Tarczyna.


NADANIE IMIENIA


1 czerwca 2012 roku uroczyście zostało nadane szkole imię Ireny Sendlerowej. Gościem honorowym była Pani Zgrzembska - córka Ireny Sendlerowej. W uroczystości brali udział uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice, władze samorządowe, przedstawiciele kuratorium oświaty oraz przedstawiciele Kościoła.

 

Materiał opracowany przez:

Kaja Nowosielska

Maja Sokołowska

Patrycja Gacka

Adam Kolanek

Klasa: 1c