Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Patron

Irena Sendlerowa


ŻYCIORYS


Urodziła się 15 lutego 1910 r. w Warszawie. Zmarła 12 maja 2008 r. w Warszawie.

W 1931 roku Irena wyszła za Mieczysława Sendlera. Po wojnie, wystąpiła o rozwód, aby w 1947 roku móc wyjść za mąż za Stefana Zgrzembskiego. Miała z nim trójkę dzieci: Janinę,  Andrzeja i Adama. Po śmierci Zgrzembskiego ponownie wyszła za mąż za Mieczysława Sendlera.

Dorastała w Otwocku. Dzięki praktykom medycznym jej ojca młoda Irena mogła poznać wielu ludzi, a przyczyniła się do tego działalność ojca w PPS. Zamieszkała następnie w Warszawie studiując język polski na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę podjęła po studiach – praktykowała w Obywatelskim Komitecie Pomocy Społecznej.

Polska działaczka społeczna i charytatywna w czasie II wojny światowej kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom.


ODZNACZENIA


W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

W 1983 r. zasadziła drzewko w Lesie Sprawiedliwych. W 1991 roku otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela.

Prezydent RP odznaczył ją: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – 12 czerwca 1996,  Krzyżem Komandorskim z gwiazda Orderu Odrodzenia Polski – 7 listopada 2001, Orderem Orła Białego – 10 listopada 2003.

Pod koniec 2006 r. podjęto starania o zgłoszenie kandydatury Ireny Sendlerowej do  pokojowej nagrody Nobla.

14 marca 2007 r. Senat RP przyjął uchwałę w sprawie uhonorowania działalności Ireny Sendlerowej i Rady Pomocy Żydom "Żegota" w tajnych strukturach Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej.

11 kwietnia 2007 r. Irena Sendlerowa odznaczona została Orderem Uśmiechu.

24 maja 2007 r. otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Stołecznego Warszawy, a w czerwcu 2007 r. wyróżnienie Honorowy Obywatel Miasta Tarczyna.


NADANIE IMIENIA


1 czerwca 2012 roku uroczyście zostało nadane szkole imię Ireny Sendlerowej. Gościem honorowym była Pani Zgrzembska - córka Ireny Sendlerowej. W uroczystości brali udział uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice, władze samorządowe, przedstawiciele kuratorium oświaty oraz przedstawiciele Kościoła.

 

Materiał opracowany przez:

Kaja Nowosielska

Maja Sokołowska

Patrycja Gacka

Adam Kolanek

Klasa: 1c